Główna » Wydarzenia

Goście ze Szczytna w Skoczowie (22xfoto)

    W roku 2017 oraz 2019 Chór „Gloria” na zaproszenie Rady Parafialnej wraz z proboszczem gościł w parafii w Szczytnie. Celem tych wizyt było uświetnienie śpiewem tamtejszych uroczystości parafialnych. W 2017 roku był to jubileusz 190-lecia filialnego kościoła w Rańsku, zaś w roku 2019 jubileusz 300-lecia kościoła parafialnego w Szczytnie. Zawiązane wtedy znajomości i przyjaźnie Skoczowianie oraz Szczytnianie postanowili kontynuować i w dniach 8 do 11 czerwca na zaproszenie „Glorii” oraz proboszcza ks. dr Alfreda Borskiego grupa 24 Mazurów wraz z obecnym proboszczem ks. Adrianem Lazarem gościła w naszej parafii i zamieszkała w domach chórzystów. Pomimo zapowiadanej deszczowej pogody, podczas zwiedzania naszej pięknej cieszyńskiej ziemi nie trzeba było korzystać z parasolek.

            W czwartkowe popołudnie nasi goście po przejechaniu prawie 550 km zameldowali się w sali chórowej i po powitaniu udali się z gospodarzami na nocleg.

            W piątek goście z Mazur udali się do Wisły Malinki aby tam podziwiać wielkość skoczni im. Adama Małysza. Pomimo pewnych obaw postanowili skorzystać z okazji i wyjechać wyciągiem na jej szczyt i zobaczyć obraz, jaki mają skoczkowie podczas oczekiwania na skok na belce startowej. W drodze powrotnej do Wisły Centrum zatrzymaliśmy się w parafii w Malince i po zwiedzeniu nowego obiektu parafii posililiśmy się naszym cieszyńskim „kołoczem” z kawa i herbatą. W Wiśle nasi goście wysłuchali historii wiślańskiego kościoła opowiedzianej przez proboszcza ks. radcę Waldemara Szajthauera a następnie odbyli spacer po Placu Hoffa. Oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęcia  przed pomnikiem  Adama Małysza wykonanego z czekolady, który znajduje się w Domu Zdrojowym. Wieczorny czas wypełniło spotkanie ze skoczowskimi chórzystami. Wspomnieniami z początku swojej służby w Kościele podzielił się długoletni opiekun skoczowskiego chóru ks. Andrzej Czyż. Był to okres po ordynacji ks. Andrzeja, gdy został wikariuszem ks. seniora Alfreda Jaguckiego w Szczytnie. Pastorowa Aniela Czyż także opowiedziała o dawnych czasach, gdy jako młoda dziewczyna także mieszkała na Mazurach w Nawiadach. Wspomnienia były przeplatane śpiewem ludowych pieśni Śląska Cieszyńskiego. Na zakończenie goście ze Szczytna otrzymali torebki z okolicznościowymi wydawnictwami na temat Chóru „Gloria”, parafii oraz miasta Skoczowa.   

            W sobotnie dopołudnie goście udali się do Cieszyna. Pan Marcin Gabryś, kustosz Muzeum Protestantyzmu ciekawie opowiedział o historii Kościoła Jezusowego oraz cennych zbiorach mieszczących się w muzeum. Następnie Szczytnianie udali się na spacer po cieszyńskiej starówce, Wzgórzu Zamkowym a  niektórzy udali się także na czeską stronę Cieszyna. Popołudnie goście spędzili czas ze swoimi gospodarzami

            W niedzielny poranek po zapakowaniu bagaży do busa, mogliśmy wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie w kościele. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Adrian Lazar. Po liturgii końcowej goście ze Szczytna podziękowali skoczowskim gospodarzom za przyjęcie w prywatnych domach oraz program wycieczki, który został dla nich przygotowany. Po ciepłym posiłku nastał czas pożegnania na placu kościelnym. Tradycyjnie, trzymając się za ręce pożegnaliśmy naszych gości pieśnią „Duchem modlitwy”. Zarówno Skoczowianie jak i Szczytnianie wspólnie uzgodnili, że na pewno będą następne spotkania, czy to na Śląsku Cieszyńskim, czy to na Mazurach.

              Zdjęcia Jan Chwastek, tekst Jerzy Sikora