Główna » Wydarzenia

Zmarł długoletni chórzysta „Glorii” śp. Stefan Białoń /86 l./

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 1 grudnia 2020 zmarł śp. Stefan Białoń nasz długoletni członek skoczowskiego chóru „Gloria”.  Zmarły urodził się w 1934 roku  we wsi Kowale koło Skoczowa. Pochodził z wielodzietnej rodziny, dlatego też po ukończeniu szkolnej edukacji szybko musiał się usamodzielnić, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu domu. W 1954r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą odsłużył jako górnik w batalionie roboczym na kopalni „Kleofas”. Po zakończeniu służby  pozostał jednak w trudnym zawodzie górnika na kopalni ” 1 Maja” gdzie pracował do przejścia w 1975 roku na górniczą rentę.  Oprócz pracy na kopalni  pracował również we własnym warsztacie stolarskim oraz  angażował się w służbę na rzecz środowiska, a szczególnie na rzecz Parafii Ewangelickiej w Skoczowie, w której pełnił  w latach osiemdziesiątych  XX w. społeczną funkcję gospodarza parafii. W latach 1981-1983 pod Jego kierownictwem przeprowadzono bardzo skomplikowany  kapitalny remont skoczowskiego kościoła ewangelickiego Św. Trójcy, co w ówczesnych czasach było wielkim przedsięwzięciem w szczególności z zakresu pozyskiwania  materiałów budowlanych, fachowców i  ich kierowaniem wykonywania skomplikowanych prac remontowych.  Jego zaangażowanie, fachowość, na każdym etapie prowadzonego remontu spowodowało zachowanie wierności odtworzenia substancji zabytkowej skoczowskiego kościoła, który do dziś służy nie tylko wiernym parafii, ale i całemu społeczeństwu. Należy zaznaczyć że swoją pracę  wykonywał całkowicie społecznie. 

Zmarły śp. Stefan Białoń  był również długoletnim członkiem skoczowskiego chóru „Gloria”, w którym śpiewał od 1951 do  2019 roku czyli przez okres 68 lat, co jest niewątpliwie swojego rodzaju chwalebnym ewenementem i przykładem społecznej służby i oddania. Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany i doceniany. W 2019 roku  podczas  Jubileuszu 100 lecia „Glorii”  otrzymał „Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”, którą osobiście odebrał podczas  koncertu jubileuszowego Glorii, a w którym po raz ostatni usłużył swoim głosem. 

Drogi Kolego i Przyjacielu, ze smutkiem żegnamy Ciebie, ale pozostaniesz w naszych myślach i pamięci jako oddany chórzysta, pomocny człowiek, który pozostawił na ziemskim padole wiele śladów  swojego zaangażowaniu i trudu. Żegnamy Cię słowami pieśni, którą wielokrotnie razem z nami śpiewałeś podczas pożegnań ” Bądź wola Twoja o Panie mój” . I niechaj się tak stanie.

Pogrzeb śp. Stefana Białonia odbędzie się w sobotę  dnia 5 grudnia 2020 o godz. 13.00 w Kościele Ewangelickim Św. Trójcy w Skoczowie. Pochowany zostanie na miejscowym cmentarzu ewangelickim przy ul. Cieszyńskiej. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy szczerego i głębokiego współczucia . 

 WalOr.