Główna » Wydarzenia

Skoczowska ” Gloria” jedzie do Dudiniec /Słowacja/

Uczestnicy "Spokania Trzech Narodów" w rumuńskim Nadlac w 2011 roku

Uczestnicy „Spokania Trzech Narodów” w rumuńskim Nadlac w 2011 roku

Zakończyła się miesięczna przerwa wakacyjna w chórze „Gloria”.  W dniu 2 sierpnia br. chórzyści spotkali się na pierwszej powakacyjnej próbie, która odbyła się nietypowo bo w plenerze i była połączona  śpiewem i przypomnieniem „pieśniczek” Śląska Cieszyńskiego. Repertuar regionalnych pieśni  chór przygotowuje do wyjazdu na Słowację, gdzie weźmie udział w „III-Spotkaniu Trzech Narodów” (Rumunia-Nadlak, Polska -Skoczów, Dudince-Słowacja) w dniach 18-21.08.2016.   Wymiana grup mieszkańców miała już miejsce  w 2010 roku, jednak od 2011 roku spotkania mają charakter oficjalny pod nazwą „Spotkań Trzech Narodów-Śpiew łączy ludzi i narody”. Tegoroczne spotkanie w Dudincach

będzie już trzecim z rzędu. Pierwsze odbyło się w rumuńskim mieście Nadlac w dniach 16-18.07.2011, w którym oprócz  gospodarzy wzięli udział mieszkańcy  słowackich Dudiniec oraz Skoczowa. Kolejne spotkanie miało miejsce w dniach 26-28.09.2014 w Skoczowie, które zorganizowali chórzyści  „Glorii” i było połączone z obchodami jubileuszu 95- lecia chóru . Wówczas do Skoczowa zjechało ok. 150 gości, którzy przybyli ze Słowacji, Rumunii, Niemiec, Czech, Holandii  oraz Polski.

 

uczestnicy spotkania w Skoczowie w dniach 26-28.09.2014

uczestnicy spotkania w Skoczowie w dniach 26-28.09.2014

W tym roku organizacją „Spotkania” zajmują się Słowacy z Dudiniec. Ta mała miejscowość leży ok. 10 km. od węgierskiej granicy i jest znana z ośrodków wypoczynkowych z basenami termalnymi o specyficznym składzie chemicznym wód mineralnych.  Uczestnicząc w pierwszym wyjeździe do Rumunii jechaliśmy z przekonaniem że; …,,Zbyt długo  żyliśmy obok siebie,  dziś już rozumiemy, że możemy żyć razem, dlatego teraz musimy się uczyć żyć, Jedni dla Drugich” .  Nadal z tym przekonaniem oraz przesłaniem  udajemy się na „III-Spotkanie Trzech Narodów”, aby spotkać się  z poznanymi przyjaciółmi, zawrzeć nowe znajomości i nawiązać dalszą współpracę w europejskiej rzeczywistości .

W.Orawski