Główna » Wydarzenia

Cieszyn Europejskim Miastem Reformacji

 logo_500lat_color
Logo Miast ReformacjiLogo Miast Reformacji

2015-01-16      Miasto Cieszyn otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Reformacji. O decyzji Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie poinformował burmistrza miasta Ryszarda Macurę sekretarz generalny WEKE Biskup Dr Michael Bünker.
Stworzenie sieci Miast Reformacji jest inicjatywą Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie mającą na celu promocję europejskich miast ważnych dla historii XVI-wiecznej Reformacji. Miasta będą mogły posługiwać się specjalnym logo oraz otrzymają wsparcie medialne, a także będą miały prawo do współuczestniczenia w działaniach związanych z obchodami przypadającej na 2017 rok 500 rocznicy Reformacji. Choć głównym partnerem projektu jest Parafia Ewangelicko-Augsburska, ubieganie się o tytuł Miasta Reformacji było możliwe jedynie za zgodą władz miasta. Uchwałą nr LII/504/14 z dnia 30 października 2014 roku Rada Miejskiej Cieszyna tej zgody udzieliła.

Wśród miast, które mogą otrzymać tytuł Europejskiego Miasta Reformacji są Amsterdam, Augsburg, Bazylea, Kronsztadt, Bruksela, Cambridge, Kluż-Napoka, Debreczyn, Edynburg, Emden, Genewa, Heidelberg, Kopenhaga, Konstancja, Lublana, Lyon, Mikulov, Norymberga, Paryż, Praga, Schwäbisch Hall, Sevilla, Sztokholm, Uppsala, Strassburg, Tallin, Turku, Wenecja, Wiedeń, Wittenberga, Zurych oraz Wrocław. Do tej pory tytuł ten otrzymało 14 miast.Włączenie do listy Europejskich Miast Reformacji, z których większość to znane ośrodki turystyczne, może zapewnić Cieszynowi promocję w wymiarze co najmniej europejskim i będzie miało pozytywny wpływ na ruch turystyczny w mieście.

Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Janusz Sikora zapewnił o swojej gotowości do realizacji projektu. „500-lecie Reformacji jest dużym wydarzeniem dla wspólnoty Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w którym jako wspólnota lokalna chcemy współuczestniczyć. Jest to okazja do zaprezentowania znaczenia Reformacji w Cieszynie” powiedział burmistrz miasta Ryszard Macura.

Planowane jest spotkanie proboszcza cieszyńskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i burmistrza Cieszyna z biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej ks. biskupem Jerzym Samcem na temat podjęcia działań w ramach jubileuszu.
RK

  info portalu: Cieszyn robi wrażenie.